Když je váš pes tak trochu Keliška
21. 08. 2022
Jaký pán takový pes. Takže jsem zvědavý po své paničce. To je také taková Keliška
Tento blog jsem se rozhodla založit proto , abych mohla "ventilovat" svůj život s mým věrným přítelem (skoro) vlkem.
Vždycky jsem si přála velkého psa ale, jelikož jsem neměla zkušenosti tak jsem se bála. Když jsem si pořizovala svého prvního psa tak jsem volila podle svých možností. Bydleli jsme v málem domě s velkou zahradou, ale bohužel na domě bylo strašně práce a zahrada nebyla dostatečně oplocena, aby pes mohl být venku. A představa že by můj první vysněný pes trávil, většinu času na zahradě nepřicházelo v úvahu. Nechtěla jsem přeci hlídače ale parťáka a kamaráda, který bude semnou. V tu dobu jsem měla malé dětičky a tak jsem hledala pejska, který bude pro mne kamarád, ale nebude ani nebezpečný pro ně. Po dlouhém výběru jsem si jela do Opavy pro fenku Bichon. Bišonek je malé plemeno, které nelíná a je to skvělý parťák na sport, túry a i válení se na gauči. Netrvalo dlouho a já si k ní pořídila další slečnu Bichon aby přeci ta moje nebyla sama, když se jí nemohu plně věnovat. S holkami jsem si užila plno srandy ale stále jsem jakože nebyla spokojená. Můj sen byl stalé intenzivnější a já stále toužila po velkém psovi. Uběhlo dlouhých pět let a já se začala koukat opět po psovi. Už jsem měla jasno, žádnou náhradu nechci...... Chci velkého psa. Nejdříve jsem přemýšlela, že si pořídím Argentinskou dogu. Líbila se mi její stavba těla a povaha. Plno lidí si myslí, že je to plemeno, které se na vás podiva a chce vás rovnou sežrat , ale přitom jsou to miláčkové. Začala jsem si nastupovávat informace a hledat chovné stanice. Na jaře jsem byla s rodinou v Pražské zoo a tam jsem poprvé viděla ČSV. Byla to parta lidí, co měli smečku (skoro) vlků. Byli tak klidní a poslušní a hlavně nádherní. Byla jsem nadšená, okouzlená, omámená a hlavně jsem měla jasno.
Hned druhý den, jsem začala hledat chovné stanice a dávat dohromady informace o (skoro) vlkovi. Když jsem brouzdala po různých webových stránkách o tomhle plemeni, začala jsem se trošku bát. Zvládnu to? Přišlo mi, že československý vlčák je dost náročné plemeno na výchovu.
Našla jsem si chovnou stanici, kde zrovna nabízeli štěňata. Tak jsme paní Hádlové napsala a domluvila si návštěvu. Ted nastal teprve ten oříšek , musím to říct svému partnerovi!! Byl zrovna ve vaně a četl si přírodovědný časopis. " Vojtí, co kdybychom se jeli podívat na štěňátka čsv? Ale neboj, žádného dalšího psa vážně nechci!" Samozřejmě, že mi to nevěřil…...... Hned následující víkend jsme se jeli podívat na ty malé (skoro) vlčata. Myslím si, že jsme se zamilovali "na první pohled" oba dva HNED! Bylo rozhodnuto! Jedno (skoro) vlče pojede brzy s námi domu. ❤️
Všichni psi jednou přijdou do nebe… Ale nejprve musí splnit své poslání
Jaký pán takový pes. Takže jsem zvědavý po své paničce. To je také taková Keliška
Říká se, že láska hory přenáší. Spíše bychom však řekli, že psí láska hory přenáší. Naši čtyřnozí parťáci nás na rozdíl od lidí bezmezně milují se všemi našimi chybami. Když máme špatný den, jeden jejich pohled nám dokáže ihned zlepšit náladu. Nesoudí nás za naše prohřešky a nezáleží jim na tom, kolik máme peněz.❤️
Rasa Československý vlčák je výsledek vojenského pokusu z padesátých let, jež měl původně přinést co nejvíce informací o chování divokých vlků v zajetí a o jejich dědičných schopnostech při křížení se psy a nakonec z toho byl pokus o zlepšení výkonu, zdraví, odolnosti a schopností tehdy hojně využívaných německých ovčáků vojenskými složkami ke strážení a obraně státních hranic. Sledovaly se hlavně vklady pro výcvik a všestrannou upotřebitelnost, zatímco vzhled byl druhořadou záležitostí.
Největší podíl na stvoření nové rasy má Ing. Karel Hartl, který uvádí ve své knize "Československý vlčák": "Pozorování chování psů, hodnocení výsledků při jejich výcviku a v různých službách člověku mě přivedlo na myšlenku, že k důkladnému poznání jejich vlastností je nutné se nejdříve seznámit s ekologií jejich předka - vlka. Protože nebylo možno získat věrohodné údaje o tom co jsem chtěl vědět, rozhodl jsem se ověřit si některé získané informace a získat nové z křížení vlka se psem."
Pokus s křížením německých ovčáků s vlky byl připravován od roku 1955, první vrh kříženců se narodil v chovné stanici Pohraniční stráže v Libějovicích. U kříženců byly podrobně sledovány anatomické i fyziologické rozdíly od obou rodičovských forem, byly zkoumány jejich předpoklady k výcviku, aktivita i vytrvalost. Vybraní kříženci byli znovu spojováni s nepříbuznými německými ovčáky.
Pokus přinášel dobré výsledky. Provedené zkoušky potvrdily, že kříženci uběhnou nepřetržitě až o 50% delší vzdálenost nežli něm. ovčáci, aniž by měli nerovnoměrně prošlapané polštářky na tlapách, což je běžné u psů. Mají výraznější orientační reakci, dokonalejší vidění v noci, lepší sluch, čich i zrak. Rovněž osrstění je u nich kvalitnější, s větší izolační schopností. Některé jejich specifické vlastnosti je nutno tolerovat při výcviku, o kterém se mluví v další části.
Kdy však končí experiment s regenerací německého ovčáka vlkem a začíná šlechtění nového plemene?
V letech 1964 - 1965 již existuje myšlenka na vznik nového plemene, navzdory téměř hysterické reakci některých chovatelů německéo ovčáka.
Spolu s myšlenkou na vznik nového plemene se zvýšily nároky i na jeho vzhled. Dříve preferovaní jedinci s převládajícími znaky německého ovčáka ustoupili jedincům s převládajícími znaky vlka.
Československý vlčák je krásný pes, jehož vzhled i ladnost pohybu ovlivnili vlčí předci. Je velmi temperamentní, vytrvalý a aktivní, miluje a potřebuje pohyb. Je odvážný a neohrožený. Po svém původci vlkovi si však uchoval nejen bystré smysly, skvělý orientační smysl a výborný čich, ale také sklon k nedůvěřivosti. Pánovi je bezmezně oddaný, ten ovšem musí při tvoření vzájemného vztahu investovat mnoho času a trpělivosti. Československý vlčák je psem jednoho pána, ostatní členy smečky pouze respektuje.
Zdroj:
Československý vlčák, autor Ing. Karel Hartl a Jindřich Jedlička
fotografický archiv www.wolfdog.org.